Surfing a divoká voda v centru Prahy

Vlny Štvanice

Riversurfová vlna a dráha s divokou vodou u ostrova Štvanice provozovaná neziskovou organizací a dobrovolníky

Prostor bývalé armádní tréninkové tratě měníme v park vodních sportů přístupný pro veřejnost

About

Divoká voda v centru Prahy? Surfování s výhledem na Pražský hrad? Záchrana bývalé armádní tréninkové trati před zkázou? To vše nás spojilo v projektu a neziskové organizaci Vlny Štvanice. 

BLOG

Chcete-li vědět více

HitHit kampaň pro Vlny Štvanice

V první řadě by bylo asi dobré vysvětlit, proč jsme se vlastně rozhodli uspořádat crowdfundingovou kampaň. Jedním z našich motivů bylo vybrat pomocí milníků kampaně požadovanou částku na stavbu vlny, přípravné práce a vše potřebné k zprovoznění vlny. Důležitější ale bylo zjištění toho, zda vůbec má cenu river surfovou vlnu v Praze dělat a jestli…

Jaké prkno na riversurf a co funguje na Štvanici

Napsal: Jan Strmiska Jakou velikost? Na riversurf se hodí kratší prkna s malým objemem (volume). Objem je totiž důležitý pouze pro statický vztlak, nikoli pro dynamický vztlak, kde je důležitá velikost plochy desky a jaký je rocker (tedy jak moc je zvednutá špička). Pro riversurfing se počítá v podstatě pouze dynamický vztlak, protože nemusíte pádlovat…

Co s sebou na Vlnu Štvanice

Kompletní průvodce českého riversurfaře Napsal: Jan Strmiska Co si vzít na sebe Doporučujeme neopren po celý rok. Kanál je betonový, Vltava studená, oboucháte se a odřete se i v létě. Nečekejte se začátkem sezóny na to “až to bude na plavky”. To bude tak 3 týdny v roce. A jen pro dobré jezdce. Z bezpečnostních…

INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY

Jak se na vlnu dostanete?

Přístup na vlnu je možný dvěma trasami. V obou případech ale opravdu musíte do vody. Z Karlínské strany lze sestupovat pod Negrillho viaduktem. Z cyklostezky sestoupíte po svahu až do koryta řeky, zde je voda mělká a dá se přebrodit. Po překročení koryta lze vyjít po výjezdovém kanálku až k vlně. Mezi výjezdovým kanálkem a vlnou už je voda hlubší a věci přenesete jen v nepromokavých vacích. 

Přístup ze Štvanice lze realizovat vedle odstavného přístaviště naproti tenisovým kurtům, kde je improvizovaný sestup používaný vodáky a slalomáři. Po kamenech se dá sejít na molo vedoucí podél břehu. Při sestupu je po pravé straně plot, jehož obejitím se dostanete na molo. Z vysokého mola je třeba slézt po schůdkách do hluboké vody a dopádlovat k výjezdovému kanálku, který začíná schody přímo z vody. Poté už dojdete k vlně stejně jako z Karlínské strany.

Po dostavbě lávky HOLKA bude možné využívat bývalý lodní úvoz pod lávkou. Připravujeme výstupné nášlapy na spodní část navigace, abychom minimalizovali potřebu pádlovat na vlnu. 

Jak funguje návštěva vlny?

Po uspěšné rezervaci termínu už stačí jen vyrazit. Na vlnu přichází každý sám, podle toho jakou přístupovou cestu zvolí. Voda teče pouze během hodin, které jsou v kalendáři rezervací, proto choďte včas ať využijete vlnu na maximum. 

Neoprény a surfy zatím nepůjčujeme, ale brzy se chystáme a dáme vám o tom vědět. Na riversurf se hodí prkna kratší než 6′ a menší finy ideálně z pružných materiálů. Při agresivní jízdě může dojít k poškození railu surfu o boční mantinely. Zvažte proto volbu prkna.

Pohyb na místě probíhá plně na vlastní nebezpečí. Při pohybu v dráze i na vlně je třeba nosit helmu a plovací vestu.  

Doporučujeme surfařům celotělové neopreny s tloušťkou dle ročního období (v chladnějších měsících se hodí silnější neopreny tloušťky 4mm a více) a neoprénové boty. V chladných dnech je třeba myslet na zahřátí (např. pončo ve vodotěsném pytli, termoska s čajem a pod.).

Rezervační systém upravujeme podle vaší zpětné vazby – váš současný diskomfort (pokud nám ho sdělíte) se pokusíme proměnit ve zlepšení podmínek. Děkujeme proto za vaší trpělivost.   

Začali jsme také vyjednávat provedení jednotlivých plnění z HitHitu (např. surfing na vlně), tak, abychom vám mohli nabídnout možnost ještě letos. Pro méně otužilé prodlužujeme platnost voucherů tak, aby nikdo o svou odměnu nepřišel. K tomu vás budeme informovat samostatným mailem.

Naše organizace je plně nezisková a závislá na vašich dobrovolných příspěvcích. Proto prosíme, abyste důsledně dodržovali rezervační systém a bez rezervace na vodu nechodili.

Jaká je historie slalomové dráhy?

Slalomová dráha byla původním zámrem přestavby vodního díla v 80. letech. Z tohoto zámru pochází také tribuna pod hotelem Hilton, která nikdy nenabyla svého původního významu a je mementem ambicí, které původní autoři zámru s dílem měli. V roce 2003 plánoval v míst vybudovat White Water Park slalomář, creekař a trenér Filip Jančar. V roce 2004 převzal iniciativu armádní sportovní klub Dukla a zejéna snahou Luboše Hilgerta se podařilo vybudovat první verzi dráhy, která v následujících letech prošla několika úpravami. Od roku 2020 jednal o možném převzetí s MAČR Martin Leskovjan. 

Kdo a co je za Vlnami?

Vlny Štvanice, z.s. je nestátní a nezisková organizace založena vodáky a surfaři. Není přijímatelem žádných dotací ani grantů. Právní formou se jedná o spolek zapsaný Městského soudu v Praze. 

Za účelem realizaci vlny musela organizace vykoupit po realizaci kampaně na HitHitu movitý majetek tvořící dráhu na Štvanici od Ministerstva obrany za částku 380 000,- Kč. 

Na tento nečekaný výdaj organizace získala prostředky prostřednictvím finančních půjček od členů spolku. 

Možnost rezervace

Pro vznik členství a rezervaci tréninků na vln a na kanále využíváme český sytém Reenio. Postupně budeme přidávat funkcionality jako je platba kartou a snadný proces vyřízení rezervace. V roce 2022 zahajueme beta provozem a testováním provozu s rezervacemi. do konce roku vychytéme mouchy a implementujeme vylepšováky.

Contact

Kde nás najdete

Ostrov Štvanice 867, 170 00 Praha 7-Holešovice

Contact us

PR & Media: media@vlnystavnice.cz

Registrace & Platby: registrace@vlnystvanice.cz

Obecné informace & Spolupráce: info@vlnystvanice.cz