Divoká voda
Jaký je kanál Štvanice pro vodáky?
Divokou vodu na Štvanici postavil armádní klub Dukla pro potřeby profesionálních slalomářů. Vodní terén se od ostatních slalomových drah v lecčem liší a ocení ho nejen slalomáři, ale také creekaři, paddleboardiské nebo rafťáci. Díky velkým vracákům a hloubce, ve které jezdci v celé délce dráhy mohou stát na dně, aniž by se topili, je Štvanice ideální pro tréninky v menších skupinách. Dráha disponuje výjezdním kanálkem, díky kterému můžete pozorovovat během celé cesty nahoru, jak se s tratí popasovávají ostatní jezdci, což je podle Štěpánky Hilgertové světové unikum. Na dráze najdete šikmé vlny a rovné i šikmé válce, dva větší skoky umožňují přípravu i na technicky náročné tratě. Divoká voda se nachází pod prostorem surfingové vlny a navzájem se proto nijak neomezují. Přístup na dráhu je ze spodní části výjezdem z ostrova Štvanice nebo z Karlína. Podívejte se na naši mapku Štvanice na stránce Kontakt.
Původně olympijský kanál
Nejstarší sport na divoké vodě, který byl v Československu provozován, se rodil jen nedaleko Štvanice, v zákrutách pražké Čertovky, kde první vodáci stavěli své lodě a první slalomovou trať. Většina kanálů s divokou vodou vznikla na místě starých vorových propustí (Troja, Veltrusy, Roudnice). Vodní dílo Štvanice ale při své přestavbě v 80. letech obsahovalo také velkolepý pln na vytvoření systému dvou kanálů A a B, které měly původně fungovat paralelně a stát se tak hlavním prostorem pro divokou vodu v Praze.
Nikdy nedokončené myšlenky se chopili nejprve Filip Jančar a hned po něm Luboš Hilgert, který za podpory armádního klubu Dukla dotáhl koncepci tréninkové tratě pro elitní české slalomáře v čele se Štěpánkou Hilgertovou. Tu v roce 2004 otevřeli a od té doby ji spolu s loděnicí využívala Dukla jako své zázemí. Systém dvou tratí asi nikdy naplnění nenajde, neboť socialističtí inženýři nezohlednili v plánu reálné vodohospodářské podmínky, které neumožňují zajistit pro dvě dráhy dostatečný průtok, Proto je reální pouze jedna dráha. Dlouhodobým cílem spolku Vlny Štvanice je přesun aktuální dráhy umístěné v korytě "B" uprostřed řeky do koryta "A" u Karlínského břehu a u té příležitosti zajistit komplexní přestavbu celého vodního terénu a bezpečný přístup po celé délce tratě.
Zvládnu to sjet na paddleboardu?
Věděli jste, že nejstarší kořeny surfingu měly podobu spíše paddleboardigu? První surfaří na havajských plážích si totiž při pohybu na prknech pomáhali jednoduchými pádly, aby lépe drželi rovnováhu. Dnes je paddleboard disciplínou s mnoha variacemi jak na tiché, tak i divoké vodě a Štvanice se pro své velké vrycáky a ideální hloubku v korytě (nejčastěji "po prsa") stala pro paddleboardisty oblíbeným místem. Díky štědrosti Tambo SUP Honzy Rotta máte u nás v půjčovně možnost si paddleboardy zapůjčit a tento sport s nejlepší vyhlídkou na vlny vyzkoušet.
Creek - Extreme Kayking
Pro milovníky volného sjíždění divokých řek nabízí Štvanice rozmanitý vodní terén s klikatícími se proudy, válci a několika skoky, kde lze nabrat průpravu na sjíždění divokých řek ve světě a trénovat náročné sjezdy přímo v centru Prahy. válec ve střední části kanálu je vhodný i pro rodeo hrátky.
Novinky do mailu
Získej zprávy o nejvíc oldschool vodním kanále v Praze