River surfING
Čím je river surfing jiný?
River surfing, nebo také surfing na řece, je surfování na statické vlně, která ujíždí pod jezdcem, na rozdíl od vlny na oceánu, na které se pohybuje jezdec. Zatímco na oceánu je cílem chytnout vlnu a pak na ní jezdit po určitou dobu, na řece jezdec stojí na prkně, které je udržováno v místě stálou vlnou. Pohyb dopředu je tak nahrazován divočejšími pohyby v ose vlny a učením různých triků. Je to něco jako skejtování v bazénu nebo na rampě.
Takováto vlna na řece je vlastně přírodní. Existující energie a tok řeky je jen usměrněn tvarem koryta nebo nějakou překážkou, na které se vlna zvedá. Podobný efekt ale mohou poskytnou i bazény a vlny vytvářené čistě synteticky různými technologiemi. Nejpokročilejší výroba umělých vln je momentálně pomocí technologie Wavegarden. Jejich nejbližší surfparky jsou zatím ve Švýcarsku a UK.
Jaké jsou tedy možnosti surfingu v Česku a okolí?
Poznámka: Štvanice, Brandýs, Čunovo, Budějky a Roudnice jsou dějištěm seriálu závodů českého poháru v river surfingu. Více o závodech na stránce Český surfing. TIP: Skvělou mapu "vnitrozemskýho surfaře", včetně surfskejtových bowlů a skejtparků v ČR udělal Pražskej serfovej klub.
Vlna Štvanice
~Praha
Pražská vlna vznikla v rámci projektu Vlny Štvanice. Je první překážkou slalomové dráhy a má velký potenciál pro jezdce všech úrovní. Vlna je ohraničená dřevěnými platformami a s velmi čistým facem. Šířka vlny 7,5 m je dostatečná na provedení všech triků, které se na river surfu dají předvést. Začátečníci budou zase mile překvapeni snadným nástupem a relativně slabým proudem po pádu. Nedělá se pop-up (ale můžeš když chceš :-), ale nastupuje se nebo naskakuje z dřevěného mola. Vlna je vhodná i pro úplné začátečníky, jen je potřeba mít sílu na plavání.
Průtok Vltavy je ale zároveň těžké korigovat (dělí se o vodu se zdymadlem a elektrárnou) a vlna tím pádem neustále mění charakter a velikost, a to i během jedné session. Při optimálním průtoku je rozhodně nejlepší u nás! 🤙
Specifikou vlny na Štvanici je to, že se na tento surf spot dostaneš výhradně po vodě. Je potřeba obejít plavební komory, napádlovat na betonovou platformu a ujít asi 100 metrů po hrázi k vlně. Viz mapka na webu, ale hlavně vám tohle ukáže instruktor na první zaškolovací hodině. Nejbližší diváci tedy mohou fandit z mostu nebo z vyvýšených míst na protějším břehu. Výhodou je to, že vás v soustředění neruší žádní “čumilové” a na místě jsou jen ti co jezdí. Dodává to tak místu skvělou klubovou atmosféru, přesto že jde o vlnu v centru velkoměsta. Okolo vlny Štvanice se přirozeně vytváří nová komunita, která zve každého, kdo umí respektovat a chce být respektován.
Kvůli bezpečnosti je povinnou výbavou helma a plovací vesta (vodácká nebo impaktní ideálně s normou 50N a vyšší). Dobrovolně povinný je pak celoročně jako ochrana proti odřeninám dlouhý neopren a neoprenové botičky. Pokud používáš leash, musí být upevněn od pasu nahoru, abys na něj dosáhla/a pokud by ses o něco zachytil/a pod vodou - používáme speciální rychle odepnutelné pásky.
Pokud máš svoje vybavení bude tě vstupní trénink stát 1000 Kč, připlácíš si totiž za bezpečnostní školení od instruktora. Ten ti vysvětlí vše od bezpečnosti až po způsob nalézání do vlny. Po vstupním tréninku už můžeš na kanál bez doprovodu (v rámci vypsaných sessions v rezervačním systému - jindy stejně neteče voda). Každá další návštěva (1,5 hodinová session) tak stojí 400 Kč.
Místo provozuje (a hráz neustále opravuje, sic.) spolek Vlny Štvanice. Provozuje i půjčovnu kompletního surfařského vybavení, včetně vybavení do vodáckého kanálu. Štvanice funguje celoročně, jen se dynamicky mění počet slotů kdy se jezdí podle aktuální poptávky. Aktuální hodiny na příští dny vidíš v rezervačním systému - ale pokud nejsi přihlášený a nemáš za sebou vstupní lekci, vidíš jen tyto vstupní lekce. Sessions pro vyškolené jezdce jsou mnohem častěji - v sezóně se jezdí několikrát denně.
https://vlnystvanice.cz/
Vlna České Vrbné
~České Budějovice
“Lakyho” vlna se nachází v horní částí slalomového kanálu v Českém Vrbném u Budějovic. Její stavitel (Lakýs) ji neustále zlepšuje a mění, proto vás při každé návštěvě vlna překvapí. Vlna je rychlá, strmá a vysoká natolik, aby se na ní vyřádili i zkušení river surfaři. Nejlepší je zde jezdit bez leashe, buben za vlnou umí potrápit i zkušené vodáky a plavce.
Nastupuje se bez pop-upu. Můžeš si pomoci lanem.
Vlna doznala počátkem roku 2024 mnoha změn. Její stavitel (Lakýs) na ní stále pracuje a vlna se proto mění. Charakter vlny závisí na aktuálním průtoku v kanále a sklonu nakopáváku. Cílem je vytvořit vlnu, která bude napádlovatelná jak na surfu, tak paddleboardu.
Je možné si zarezervovat i prkno, ale mají cca 2 kusy, takže lepší vzít svoje. Jezdí se bez leashe, takže se honí prkno v kanále. Půjčovna a základna je kousek od vlny ve Vodáckém centru.
Voda se oficiálně pouští od 1. dubna do 31. října.
Květen, Září
Po-Pá 10.00 - 18.00
So 10.00 - 18.00
Ne 10.00 - 17.00
Červen - Srpen
Po-Pá 9.00 - 18.45
So-Ne 9.30 - 18.15
Vstup: placený, 400 Kč / 1 den nebo 120 Kč / hodina.
Je lepší napsat na email: info@raftingcb.cz
Nebo ještě lepší zavolat: tel: (+420) 731 410 796
Web (primárně vodácký): raftingcb.cz/slalomova-draha
Roudnice
~Roudnice nad Labem
Zhruba v polovině umělého kanálu v Roudnici se nachází vlna, kterou lze vykopnout nastavitelnou hydraulickou klapkou. V rezervačním systému se nedá přímo vybrat položky surfing, musíte se proto raději předem domluvit se správcem. Ten umí vlny vykopnout tak, aby vykouzlila úsměv na rtech i pokročilým river surfařům. Do vlny je potřeba napádlovat a udělat pop-up a její chycení je docela oříšek. Ale pokud tuto vlnu ovládneš, málokteré vlna na řekách tě ještě překvapí.
Musí být minimálně 5 surfařů, jinak tě tam nepustí. Povinná je helma. A není tu žádná půjčovna, ani helem, prken, ničeho. Všechno musíš svoje.
Vstup placený, 1000 Kč / 1 hodina.
TEL: +420 777 021 915 od 8:00 do 17:00 kancelář
Lokace: 50.4299231N, 14.2613969E
Rezervace vody: http://kkroudnice.cz/cs/rezervace
Rezervace ubytování: kanoe@kkroudnice.cz
Rozpis vody: www.kkroudnice.cz
Vlna Pod zámkem
~Brandýs nad Labem
Vlna se nachází na začátku slalomové trati v Brandýse nad Labem. Tato vlna se honosí prvenstvím, je to první uměle vytvořená vlna na river surfing u nás. Autorem vlny je Honza Maršík, kterému se povedlo v poměrně malém průtoku kanálu vykopnout vlnu, která potěší začátečníky i mírně pokročilé.
Do vlny se musí vpádlovat a k jejímu zdolání je potřeba zdokonalit pop-up.
Ve vlně se dá krásně vozit, zlepšovat postoj, trénovat pumpování a boční stěna nabízí prostor i pro kreativnější náskokové triky. Dokonce tu mají surfový kroužek pro děti. Pokud do river surfingu zrovna zebředáte, vydejte se do Brandýsa nad Labem. Je to krásný místo... prostě pod Zámkem (a pod mostem), s pávy a ovcema včetně.
Součástí služby je i půjčovna. Dají vám prkno i neopren. Helma ani vesta není poviná, doporučeny jsou boty do vody, ale ty si musíte přinést svoje.
Vstup: placený (300 Kč / 2 hodiny). Ceny půjčovny a základní informace na webu: surfwave.cz
Základní informace a především ceny jsou na webu: surfwave.cz. Nejaktuálnější informace a kdy se zrovna jezdí mají ale spíš na sockách (FB a IG).
Jezdí se cca od dubna do října.
Blízká Evropa
Slovensko
- Čunovo (SK, Bratislava) divokavoda.sk / Čunovo v mapě.
Německo
- Eisbach E1 (Mnichov)
- Eisbach E2 (Mnichov)
- Flosslande (Mnichov)
- Jochen Schweizer Arena - City Wave (Mnichov)
- Surfwelle Augsburg (Augsburg)
- Nürnberger Dauerwelle (Norimberk)
- Kanupark (Markkleeberg)
- Surf Langenfeld (Langenfeld)
- Enercity Leinewelle (Hannover)
- Blackforestwave (Pforzheim)
- Wellenwerk - City Wave (Berlín)
- RheinRiff - City Wave (Düsseldorf)
- Beach - City Wave (Regensburg)
- L&T Hasewelle - City Wave (Osnabrück)
Rakousko
- The River Wave (Ebensee)
- Almkanal (Salzburk)
- Vienna Water Sports Arena (Vídeň)
Švýcarsko
- Thun (Thun)
- Gerold Area - City Wave (Zurich)
- Oana - City Wave (Luzern)
Novinky do mailu
Získej zprávy o river surfingu a o dění na nejlepším ostrově v Praze