Kompletní průvodce českého riversurfaře

Co si vzít na sebe

Doporučujeme neopren po celý rok. Kanál je betonový, Vltava studená, oboucháte se a odřete se i v létě. Nečekejte se začátkem sezóny na to “až to bude na plavky”. To bude tak 3 týdny v roce. A jen pro dobré jezdce. Z bezpečnostních důvodů (obouchání, odření) i když bude horko, vemte alespoň nějakou 2mm vrstvu.

  • Drtivou většinu roku využijete klasickou tloušťku neoprenu 3/4.
  • V zimě samozřejmě 5 mm a vyšší. Určitě s kuklou. Ta jde dokoupit i samostatně. Boty 5 m nebo třeba dvoje 3MM neoprenové ponožky přes sebe. Rukavice záleží na střihu. 3mm surfařské fungují lépe než třeba i 5mm potápěčské. Do těch trochu teče a jsou natvrdo zahnuté, takže v nich pořádně neudržíte prkno.
  • Někteří nosí i vestu, takovou tu na wake. Není to plovací vesta! V tom byste se nehnuli. Pokud neumíte dobře plavat, na prkno nelezte vůbec. V Praze naštěstí není válec, který by vás mohl držet pod vodou, ale je to další ochrana proti zranění.
  • Neopreny se vždy přetahují přes ponožky a rukavice. Jinak vám tam poteče.
  • Velká neznámá jsou boty na léto. Ještě dočišťujeme prostředí (únor 2023), ale přeci jen i pod vodou můžete narazit na nějaký kus železa, nebo se odřít o surový beton, takže zvlášť pokud jste tu poprvé, opět doporučujeme boty i na léto. Nemusíte si kupovat nic extra, stačí nějaké tenisky z umělých vláken co nenasáknou vodou. S co nejnižší podrážkou samozřejmě.

Co s sebou na vlnu

Na spot se nedostanete suchou nohou, takže toho moc neodtáhnete :-).

  • Můžete si vzít nepromokavý batoh, který pak necháte na břehu a do něj hodit náhradní finy a nějaké pití (v zimě termosku s čajem). Insider tip: Vltava není nejčistší a trvá tak měsíc intenzivních docházek než si na vodu zvyknete. Pitím nápojů do sebe dostáváte to co máte v puse, takže většina nepije vůbec, aby nedostali s****u 🤣. Můžete zkusit prvním soustem vždy vypláchnout pusu.
  • A alespoň jeden z lidí co jde na session by měl mít mobil. Z bezpečnostních důvodů, ale také proto kdyby bylo potřeba volat, že neteče voda. Do velína povodí je vstup zakázán.

Leash si nedávejte na nohu!

Největší rozdíl v riversurfingu oproti jízdě oceánu je upevnění leashe (lana). Může se vám totiž stát, že se leash zachytí někde o konstrukci vlny nebo o jakýkoli předmět v řece pod vodou a vy pak zůstanete nataženi pod vodou a síla proudu vám nedovolí dosáhnout aby jste rozepnuli suchý zip, který máte připevněný na kotníku nebo na lýtku. A docela lehce se můžete utopit.

Proto je několik způsobů jak to vyřešit.

  • Pravověrní riversurfaři jezdí úplně bez leashe. Ale tohle je pro pár borců, v Praze tak zatím nejezdí nikdo. Musíte mít totiž desku tak po kontrolou, že seskakujete po jízdě zpět na prkno (nikdy nepadáte). Jinak ho pokaždé budete honit v našem případě až někde u Mělníka 😅. Navíc když nepadáte, jezdíte pod svoje možnosti, že?
  • Pořiďte si opasek, který máte kolem pasu a leash si dáte na něj. Když vás to ve vodě zasekne, dosáhnete tak na sponu. Koupit si můžete speciální vodácky od Hiko, na kterém je kulička, kterou to lehce otevřete i ve stresu. Někdo jezdí s obyčejným pásem z Hornbachu. Leash taky můžete takhle přichytit na vestu pokud ji máte.

Poznámka: v Praze je vlna bezpečná, zatím se nikdo nikde pod vodou nepřichytil, ale život máte jen jeden 🙂

Speciální vodácký opasek s rychloodepínací přeskou na kuličku. Dan má na sobě i vestu.

Obyčejný opasek z Hornbachu.

Helma

Silně doporučujeme všem. I když vás zrovna nebouchne po hlavě prkno nebo neříznou finy, můžete nekontrolovaně odlétnout bokem a udeřit se o molo nebo o jeho kovovou konstrukci.

Momentálně je několik vodáckých helem na zapůjčení v klubu. Postačí ale jakákoli helma na skejt nebo jakýkoli podobný sport.

Pokud si pořizujete vlastní helmu na celý rok, nezapomeňte, že neoprenová kukla přidá velikost a ani utahovací kolečko vzadu to nedorovná. Takže se hodí ty helmy, kde velikost dolaďujete s vyměňovacími vnitřky. Celkově systémy s dotahovacími kolečky se spíš “vyžvejkají”. Chtějte helmu co sedí co nejblíž k hlavě. Takové ty systémy kdy máte skořepinu vzdálenější od hlavy a nějak “odpruženou” nejsou příliš vhodné, protože proud vody, do kterého neustále padáte, vám pak za helmu víc tahá a strhává ji a ve finále je to spíš nepříjemné.

Příchod na vlnu

  • Bacha na plot. Momentálně je nutné dostat s k vodě podél plotu Povodí. Dávejte si pozor, když se přidržujete plotu ať si neroztrhnete rukavice. I malou dírkou když tam teče ztrácíte funkčnost.
  • Když pádlujete k molu po kterém se pak pokračuje k vlně, vždy se rozhlédněte jako na silnici. Po vodním toku který křižujete jezdí velké lodě a jsou dost potichu 😅. Zvlášť večer, když jdete unaveni domů ze session a díváte se jen po směru toku řeky.
  • Pozor na vítr. Zídka je úzká a lehce vás to s prknem ve větrné dny může sfouknout

V zimě se hodí i takzvané nesmeky (cca od 250 Kč). Namrzlé kameny u vstupu do řeky dost kloužou.

Bezpečnost jízdy

  • Na session nikdy nebuďte sami.
  • Když nastupujete na vlnu, koukněte nejdřív, jestli ten před vámi vyplaval.
  • Rozcvičte se.
  • Nejezděte když je málo vody, jinak si zničíte prkno. Urvete finy, zarazíte finboxy atd.
  • Padejte naplocho. Nesnažte se dopadnout do stoje nebo chytat rukama, můžete se zranit o překážku, na které se vlna zvedá.
  • Na břehu je záchranná krabička a pověšený klíč na finy. Když si ulomíte finu, můžete si vzít jinou, ale příště tam dát jinou a nebo poslat peníze na účet klubu. Stejně tak vosk a další věci, které vám mohou zachránit session.

Záchranná krabička když je nejhůř. Finny, vosk a další spotřební materiál. Věci darují lidé z vlny, takže zase nahraď, když si něco vezmeš.

A hlavně si to užijte. Nejlepší surfař je ten, který odchází s největším úsměvem.